Το 20ο Συνέδριο του Λυκείου των Ελληνίδων απανταχού στην Ελλάδα και το εξωτερικό διοργανώνεται από το Λύκειο Ελληνίδων Καλαμάτας και θα διεξαχθεί στις 15-18 Σεπτεμβρίου 2022 στην Καλαμάτα, με τίτλο «Ελληνικότητα και Ρωμιοσύνη: Η μακρά διαμόρφωση της νεοελληνικής πολιτισμικής ταυτότητας μέσα από τη σύγκρουση δύο οραμάτων».
![](https://www.lechania.gr/wp-content/uploads/2022/04/web47-synedr-kalamata.jpeg)
Το 19ο Πανελλήνιο Συνέδριο του Λυκείου των Ελληνίδων απανταχού στην Ελλάδα και το εξωτερικό διοργανώθηκε από το Λύκειο Ελληνίδων Βόλου και πραγματοποιήθηκε στο Βόλο 19- 22 Σεπτεμβρίου 2019, και είχε θέμα: «Ελληνικές φορεσιές και σύγχρονη μόδα: διάλογοι, ταυτίσεις και αντιπαραθέσεις». Δέκα μέλη του Λυκείου Ελληνίδων Χανίων ήταν παρόντα και παρακολούθησαν τις ενδιαφέρουσες εισηγήσεις και τις εκδηλώσεις.